Historie systému OPTIHeat

Všechno to začalo u švédského vynálezce a amerického výrobce součástek pro letecký průmysl, kteří se sešli v jednom půjčeném autě při cestě na veletrh v New Yorku. Shodou šťastných okolností se ztratili v Bronxu, takže měli při hledání správné cesty čas podělit se o tvůrčí myšlenky a nápady. Psal se rok 1982 a tím vynálezcem byl Kurt Karlsson – otec prvních tepelných čerpadel vyrobených ve Švédsku.

Tato cesta byla prvotním impulsem k myšlence použít gumové hadice, které jsou součástí chladicích systémů v letadlech pro domácnosti a kanceláře. Spolu se svým synem Svenem-Arne založil Kurt Karlsson novou společnost Octopus, která začala využívat gumové hadice pro chlazení.

Rodinná továrna Karlssonů ovšem dál vyráběla také tepelná čerpadla. Z této výroby vyšla potřeba ekonomického využití získaného tepla tak, aby bylo dosaženo komfortu ve vytápěných prostorách. Vzhledem k tomu, že tepelná čerpadla pracují s nízkými teplotami, je problematické využívat toto teplo k vytápění prostor klasickými otopnými tělesy (otopná voda musí mít kolem 50 °C).

Jelikož Sven-Arne Karlsson zdědil po otci vizionářského ducha, přemýšlel, zda by nebylo možné při řešení problému s vytápěním využít úzké pryžové trubky, které už využívají pro chlazení. Ve svém úsilí se dostal do stadia, kdy úplně převrátil otcovu myšlenku a začal tyto trubky používat k vysokorychlostnímu podlahovému vytápění. Výsledky, které jsou šetrné nejen pro peněženku, ale i pro přírodu, udivily svou přesvědčivostí i samotného vynálezce.

Skutečnost, že systém lze použít pro chlazení i vytápění, je velmi důležitá. Výrobní a obchodní centra totiž potřebují kombinovat oba dva procesy.

Systém podlahového vytápění OPTIHeat byl za posledních 30 let nainstalovaný na více než 200 000 m², kdy bylo použito přibližně 1,5 milionu metrů potrubí.

 

Kurt Karlsson
Vynálezce a zakladatel společnosti

O společnosti

Společnost OPTIHEAT.cz s.r.o. vznikla po dvouleté spolupráci s bratry Karlssonovými a jejich společností OptiHeat AB ve Švédsku. Prvotním důvodem byla touha v dnešním konkurencí nabitém trhu dodávat lidem něco jiného, než je běžně dostupný produkt v každém velkoobchodě nebo obchůdku s instalačním materiálem. Tato touha byla naplněna a my si můžeme říct, že umíme dodat produkt – systém podlahového vytápění OPTIHeat s tradicí 30 let a osvědčený v náročných klimatických podmínkách Švédska, který je geniálně jednoduchý pracující na běžných fyzikálních principech a současně může ušetřit až 40% provozních nákladů na vytápění, které jsou v dnešní době zdražování energií důležitou položkou na účtech každé domácnosti.

Cílem a úkolem společnosti OPTIHEAT.cz je dodávat ekologicky šetrný, zdraví prospěšný a energeticky nenáročný systém nízkoteplotního teplovodního vytápění nejen v České republice a na Slovensku.

Vznik a historie společnosti OptiHeat AB, Švédsko

OptiHeat je rodinná firma, kde se podnikatelský duch a tvůrčí talent dědí z generace na generaci. Společnost byla založena před více než 30 lety. Jako cíl si zakladatelé zvolili rozvoj alternativních zdrojů energie k vytápění budov a domů.